PERIFERNA EUROPA - Tranzitologija, postkrizni diskurzi u jugoistočnoj Europi Prikaži uvećano

PERIFERNA EUROPA - Tranzitologija, postkrizni diskurzi u jugoistočnoj Europi

Ksenija Vidmar Horvat

Sandorf

9789533512020

Novi proizvod

U knjizi Periferna Europa bavimo se krizom EU u kontekstu europeizacije i specifične pozicije koju je europeizacija zauzela nakon kraja hladnoga rata. Plan integracije koji bi postsocijalistički Istok trebao povezati sa “starim“ dijelom kontinenta i postkomunistički blok na periferiji spojiti s demokratskom jezgrom Zapada odvijao se po zapadnocentričnim i postkolonijalnim scenarijima.

Više detalja

Ovaj proizvod je rasprodan

50,80 KM .

Podaci

Autor Ksenija Vidmar Horvat
Godina 2018
Uvez meki
Broj stranica 161
Format 14.0 x 21.0 cm
ISBN 9789533511047
Jezik Hrvatski

Više informacija

U knjizi Periferna Europa bavimo se krizom EU u kontekstu europeizacije i specifične pozicije koju je europeizacija zauzela nakon kraja hladnoga rata. Plan integracije koji bi postsocijalistički Istok trebao povezati sa “starim“ dijelom kontinenta i postkomunistički blok na periferiji spojiti s demokratskom jezgrom Zapada odvijao se po zapadnocentričnim, europocentričnim i postkolonijalnim scenarijima. To nisu bile tri odvojene faze integracije: njihovi su se vremenski okviri preklapali, a povremeno bi izgurale jedna drugu u antagonističkim odnosima često se izmičući jedna drugoj i vraćajući se u novim diskurzivnim formacijama.

Temeljna struktura odnosa koja je svladavala naizgled neuređeno shvaćanje postkomunističkog Istoka bila je ugrubo razdijeljena po dvije osi: najprije po osi razlike, a onda po osi srodnosti. Zbog te dvostruke prirode odnosa koji su uređivali procese integracije čitav je sustav upravljanja Europske Unije u regiji moguće nazivati postkolonijalnim, pri čemu je centar provodio politiku unutrašnjeg kolonijalizma, a periferija je postupno preuzimala ulogu imperijalne granice. U knjizi je riječ o društvenim promjenama u Europi nakon dviju svjetskih kriza, financijske (2007–2008) i izbjegličke (2015-). Temeljno pitanje adresira tematiku društvenog ugovora koji se oblikuje u postkriznom stanju u središtu i na periferiji EU, pri čemu se kao periferna regija određuje jugoistočna Europa postkriznih država Sredozemlja i države »balkanskoga puta«.

Analiza je iz perspektive periferije koncentrirana na kulturne diskurse o građanstvu u nastajanju, na diskurse o pripadnosti i identitetu. Metodom historijske sociologije i teorijskim aparatom postkolonijalnih studija proučava se uloga prošlosti i kolektivnih sjećanja u artikuliranju novih geografija Europe. Posebna se pozornost posvećuje intelektualnim diskursima promjene, javnim kulturama otpora i disidentstva te percepcijama Drugoga koje se pojavljuju.

Također pogledajte

30 drugih knjiga iz iste kategorije: