medicina, biomedicina, zdravstvo, farmaceutika
Svrha je ove knjige sažeto prikazati osnovne podatke o bolestima koje se pojavljuju na stopalu i gležanjskom zglobu te pomoći u stjecanju kliničkog znanja o njima.
Udžbenik namjenjen studentima medicine i drugih fakulteta zdravstvenog usmjerenja
Knjiga “Ultrazvuk štitne žlijezde” je djelo koje na jasan i konkretan način govori o svim vrstama ultrazvučnih nalaza na ovoj žlijezdi koji se mogu sresti kod zdravih ili bolesnih osoba.
Knjiga na jednom mjestu sintetizira sva goruća pitanja medicinske bioetike polazeći od konkretnih, kliničkih dilema, i po tome je jedinstvena na hrvatskom govornom području.
Udžbenik Anesteziologija, reanimatologija i intenzivno liječenje kirurških bolesnika namijenjen je studentima medicine i prvi je to udžbenik iz anesteziologije na hrvatskom jeziku na Sveučilištu u Zagrebu.
Treće, obnovljeno i dopunjeno izdanje udžbenika Klinička nuklearna medicina nastalo je kao izraz potrebe praćenja razvoja nuklearne medicine u različitim područjima u posljednjih desetak godina, a osobito u oblasti razvoja novih radiofarmaka, "hibridnog oslikavanja" (PET-CT-a i SPECT-CT-a) te terapijske primjene radiofarmaka.
- medicina temeljena na dokazima (eng. evidence based medicine; EBM) od iznimne je važnosti u suvremenoj medicini, jer se zasniva na primjeni najboljih dostupnih dokaza u donošenju odluka o liječenju i njezi pacijenata
Prošlo je pet godina od prvog izdanja ovog udžbenika. U međuvremenu se u mikrobiologiji dogodilo mnogo promjena, zahvaljujući prije svega vrlo brzom razvoju različitih tehnika molekularne biologije: došlo je do boljeg poznavanja klasifikacije mikroorganizama, te se promijenila i nomenklatura mnogih mikroorganizama.
Premda je postupak presađivanja organa prilično učestala pojava u suvremenoj (transplatacijskoj) medicini, svaki postupak, bez obzira na to o kojem je organu riječ, uistinu je čudo za sebe.
Knjiga obuhvaća i integrira prevencijsku medicinu, kardiološku rehabilitaciju i sportsku medicinu.
Živimo u modernim vremenima kad je čovjek svjestan svog znanja, intelekta, brzog napredka, osjećaja premoći. Ipak priroda nas svako malo upozorava da razvoj i napredak na njoj ostavlja velike tragove. Jedna od karika u lancu koja pridonosi klimatskim promjenama jest i proizvodnja hrane.
Nesumnjivo je da živimo u uzbudljivu vremenu, svjedočeći izvanrednu napretku u proučavanju mehanizama ljudskih bolesti, dijagnostici i terapiji, koji nas okružuju. Stoga smo, pišući ovaj udžbenik za studente patologije, pokušali zadržati i prenijeti sav entuzijazam u kojemu je nastajao.