Ova knjiga objedinjuje niz predavanja koja je Nobelovom nagradom ovjenčani romanopisac Orhan Pamuk održao na sveučilištu Harvard 2009. godine. Govori o iskustvu čitanja i pisanja velikih epskih formi, ulozi piščeve biografije u kreiranju fikcionalnog djela, odnosa romana prema drugim narativnim i nenarativnim umjetnostima i još mnogočemu.
Ova knjiga pisana je s ciljem da svojim raznovrsnim receptima zadovolji ukuse velikog broja ljubitelja dobre hrane, a sadrži recepte naših domaćih jela i nesvakidašnje, već pomalo zaboravljene recepte.
Godina je 299. poslije Krista. Car Dioklecijan vladar je Rimskog Carstva. Poganski rimski svećenici i vračevi više ne mogu iščitati volju bogova. Car Dioklecijan je gnjevan. Šutnja bogova rađa u narodu strah, a strah potakne oluju krvavoga progona koji pohara cijelo Rimsko Carstvo.
Može li Bog biti tema razgovora? Možemo li ga spomenuti negdje između rezultata utakmica nogometnoga prvenstva i vremenske prognoze? Ne bi li ipak bilo bolje o njemu znalački mudrovati, stvoriti lijep teološki koncept, isključivo teoretski i bez veze sa životom?
Potraga za srećom zajednička je ljudima svih vremena i svih zemalja. Svaki je čovjek u potrazi za smislom, ostvarenjem snova, planova i nada. Za papu Franju uvažavanje našega svakodnevnog života duhovni je pothvat jer se duhovnost ne živi u teoriji nego u životnoj stvarnosti onakvoj kakva jest, u kojoj smo pozvani otkriti ljepotu svakoga novog dana.
Na mjesečinom obasjanoj plaži otac drži usnulog sina u naručju dok čekaju svanuće i dolazak broda. Priča svom sinu o dugom letu njegovog djetinjstva, sjeća se kuće svog oca u Siriji, njihanja maslina na vetru, meketanja majčinih koza, zveketa lonaca i šerpi.
Poljsku sveticu i štovateljicu Božjega milosrđa s. Faustinu Kowalsku na velika vrata Crkve uveo je njezin zemljak, sada i sam blažen, a uskoro sveti Ivan Pavao II.Otada zanimanje za tu jednostavnu i neobrazovanu redovnicu, koja je nerijetko bila optuživana za histeriju i fantaziranje i kojoj dugo nitko nije vjerovao, neprestano raste.
Knjiga Pjesma stvorova Eloi Leclerca, francuskog franciskologa, franjevački je klasik koji pruža zlatni ključ moguće interpretacije ovoga zapostavljenoga franjevačkog bisera, čija će interdisciplinarna, mistično-kontemplativna dimenzija, osvojiti srca duhovnih sladokusaca, i ne samo franjevki i franjevaca.
Na temelju relevantne suvremene svjetske literature s ovoga područja, uz potreban kritički odabir pojedinih metoda i tehnika, autor je stručnoj javnosti kao i studentima društvenih znanosti predočio vrijednu knjigu kojom je, uz ostalo, upotpunio svoj doprinos razvitku metodologije društvenih znanosti.
Temeljni je zadatak ove knjige pridonijeti promjenama u tradicionalnoj metodologiji. Ovdje se, ponajprije, istraživanje i praksa shvaćaju kao jedinstven i generički proces rješavanja problema koji svoju integraciju postižu u svojevrsnom nacrtu istraživanja (single-sistem nacrt ili nacrt u studiji slučaja).
Ovaj priručnik, Moć tišine, bavi se prednostima introvertiranog tipa osobnosti i poteškoćama s kojima se takve osobe susreću, nudeći mnoštvo primjera iz stvarnog života i dočaravajući iskustva koja su introvertirane mlade osobe poput vas stekle u obitelji, školi ili prijateljstvu.
Uvod u područje obiteljskog savjetovanja, polazi od sistemskog pristupa u tumačenju obiteljskih odnosa. Iako se spoznaje iz knjige mogu široko primijeniti u savjetodavnom radu općenito, najveći broj primjera oslikava rad s roditeljima djece u predškolskom i školskom okruženju.