Knjiga je strukturirana tako da njezin sadržaj prikazuje proces...
Najsigurniji vodič u obrazovanju i praktičnom oblikovanju političke...
Dirljiva priča o liječniku koji je preživio atomsku bombu i žrtvovao se...
Ova snažna knjiga, po kojoj je slavni redatelj Terrence Malick snimio...
književnost
Ovaj roman u stihovima smatra se najznačajnijim djelom Aleksandra Sergejevič Puškina, donekle i autobiografskim. Glavni lik Evgenij Onjegin ruski je plemić uglađenih manira i visokog obrazovanja. Međutim, rascjep unutar njegove osobnosti potenciran je osjećajem nesklada, osobito vidljivim u odnosu prema Tatjani i prijatelju Lenskom.
Turgenjev se okušao u gotovo svim književnim rodovima i žanrovima i postigao u svima zavidne uspjehe, ali je nadasve ostao pripovjedač. Stoga su i Lovčevi zapisi zacijelo njegovo najpoznatije i najtrajnije djelo. Premda u njegovim pripovijetkama, pa i romanima, nema osobito razvijene fabule, pisac nam neprestano zaokuplja pozornost upoznajući nas s vrlo...
Jedna od najpoznatijih Plautovih komedija je "Aulularia" – naslov joj se doslovno prevodi kao "Ćup sa zlatom", a na hrvatski je prevedena pod naslovima "Tvrdica", "Škrtac" i "Ćup". Nije poznato koja joj je točno grčka komedija uzor, ili ona nije sačuvana. Priča prati starog škrtca Eukliona koji pronalazi ćup sa zlatom i neprestano bdije nad njime.
Strahovita epidemija kuge zavladala je u alžirskom gradu Oranu. Doktor Rieux uviđa svu težinu situacije dok se gradski čelnici kolebaju. Dr. Rieux zna da čovjek može ostvariti svoj smisao samo u savjesnom vršenju svoga zvanja, u pomaganju brata-čovjeka,pa prvi prihvaća borbu protiv kuge.
Ova srednjovjekovna legenda ostaje trajno nadahnuće do današnjih dana - slavna Wagnerova opera Tristan i Izolda 1865., film Vječni povratak Jeana Cocteaua 1943. te film Tristan i Izolda Kevina Reynoldsa 2006.
Ovo zajedničko izdanje sadrži dvije najveće francuske klasicističke drame: Corneilleov CID i Racineovu FEDRU.
Roman "Combray" je priča o metamorfozi bolesnog i razmaženog dječaka u umjetnika.Preosjetljiv i povučen dječak, zatim mladić i zreo čovjek čitava života traži smisao postojanja izvan samoga sebe i u tom naporu očekuje pomoć od drugih. Međutim, jedan za drugim urušavaju se svjetovi koje je u duhu sagradio.
Knjiga Književna Hercegovina: ogledi o piscima i književnim pojavama predstavlja vrijedno istraživačko djelo kojim se ne popounjavaju samo praznine u istraživanju bosanskoherecegovačkih autora nego se i otvaraju nove teme, što svako naučno djelo treba da i uradi.
Zbornik radova. Slovo o Aleksi Šantiću, Antunu Branku Šimiću i Zulfikaru Zuki Džumhuru, urednici: Dijana Hadžizukić i Edim Šator, edicija Posebna izdanja, knjiga 22, Fakultet humanističkih nauka Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru i Institut za jezik Univerziteta u Sarajevu, Mostar–Sarajevo 2015, 399 str.
U rujnu 1876. godine Goethe se otisnuo na dugo i gotovo opsesivno željeno putovanje u Italiju. O tom putovanju, koje je na neki način bila njegova potraga za duhovnom domovinom, nije nikoga obavijestio već se potajno zaputio prema Italiji, i ostao gotovo dvije godine.