Leksikografski zavod Miroslav Krleža središnja je hrvatska leksikografska ustanova. Utemeljen je 5. listopada 1950. godine na poticaj književnika i erudita Miroslava Krleže. Od tada do danas izdanja Leksikografskoga zavoda važan su doprinos održavanju i podizanju hrvatskoga intelektualnoga standarda. Enciklopedije, atlasi, rječnici, leksikoni i bibliografije Leksikografskoga zavoda tradicionalno su pouzdani i na prepoznatljiv način tumače činjenice iz hrvatskoga nasljeđa i društvene zbilje. Osnovna je djelatnost Zavoda prikupljanje, obrada i provjera podataka, koji se uz dodatna temeljna istraživanja (radi razvijanja znanstveno-strukovne osnove) koriste kao baza podataka, za izradbu različitih edicija. Dodatne djelatnosti Zavoda odnose se na znanstveno usavršavanje u suradnji sa sveučilišnim ustanovama, razmjenu leksikografski verificiranih podataka sa srodnim inozemnim ustanovama te utvrđivanje općih leksikografsko-enciklopedijskih standarda. Tijekom svoga šezdesetpetogodišnjega djelovanja Leksikografski zavod je izdao više od 250 različitih enciklopedija, rječnika, leksikona i drugih izdanja. Temeljna su izdanja Leksikografskoga zavoda višesveščana Hrvatska enciklopedija i Hrvatski biografski leksikon. U novije doba naglasak se stavlja na jednosveščana izdanja kojima se nastoji odgovoriti na aktualne kulturne i društvene potrebe.
U suradnji Leksikografskoga zavoda Miroslav Krleža i nakladnika Masmedije, izašlo je drugo, dopunjeno izdanje Ekonomskoga leksikona. Leksikon donosi kratku, jasnu, aktualnu i pouzdanu informaciju o gospodarskim pojmovima i pojavama, gospodarskim institucijama te o osobama koje su dale značajan doprinos ekonomskoj znanosti.
Hrvatska enciklopedija, nova velika opća enciklopedija Leksikografskog zavoda, njegovo je temeljno izdanje i jedan od središnjih, trajnih programa nacionalne kulture.
I. svezak A-K II. svezak l-Ž
Hrvatski opći leksikon univerzalan je tip priručnika, namijenjen najširem krugu korisnika, a Leksikografski zavod obnavlja ga za svaki novi naraštaj. Iz nepregledne količine znanja i informacija izdvaja i obrađuje ono što najviše odgovara potrebama modernoga čovjeka.
Temelj svakoga povijesnog atlasa jest zemljovid kao vjerna rekonstrukcija određenoga događaja u prostoru i vremenu, dobivena proučavanjem povijesnih izvora, starih karata, putopisa, toponomastike i ostataka materijalne kulture.
One Hundred Croatian Archeological Sites is a clear and systematic guide to the archeological heritage of Croatia. The book arose at the suggestion of the Croatian Archaeological Society...
Tehnički leksikon okuplja osustavljene pojmove iz širokoga područja tehnike abecednim poretkom, kako je to uobičajeno u leksikonima. Uz naziv pojma na hrvatskome jeziku donosi nazive na engleskom, njemačkom i ruskom jeziku, definiciju i opis pojma, te poveznice s bliskim pojmovima...