Pojava Josipa Mlakića iznova je potvrdila kako književni povjesničari moraju biti strpljivi u pronalaženjima sličnosti između pisaca prošlosti i suvremenosti. Prepoznavati u novih autora andrićevske motive i smislove, godinama je značilo davati značaj književnosti koju živimo.
Laura, koja potječe iz bogate švedske obitelji osnivača koncerna Stiller, i njezin suprug Aron u svoj raskošni stan u elitnom dijelu Stockholma rado primaju studente kojima treba smještaj. Njihova kći Thora studira pravo i planira postati odvjetnica.
U procijepu između salonskih rasprava jesmo li u književnosti završili s temama rat(ov)a devedesetih ili je za pisanje najbitnija vremenske distanca, Nebojša Lujanović napisao je roman u kojem se bavi najsramotnijim i najapsurdnijim pitanjem toga doba –jesmo li mi naši? U bijegu od rata jedna obitelj iz Srednje Bosne svoj privremeni dom pokušava graditi u...
Jahićeva antologija reflektira i ekstrahira vrijednosti egzistencijalne i oniričko-arhetipske orijentacije, zatim domete autorefleksivne struje i semantičkog konkretizma, te svojstvene rezultate neoegzistencijalnog obrata i verističko-naturalističke reakcije na manirizam i verbalno-hedonističku praksu prethodeće faze hrvatskoga pjesništva...
„Moćni su razlozi zbog kojih pišem o nama: tada to nismo znale, ali osvajale smo nove teritorije nezamislive našim majkama: skidale smo velove, sićušnim žličicama kopale prolaze u neprobojnim zidovima, prilično nesvjesno.“
Ogled "U što vjerujem?" donosi autorov konačni stav o religijskim pitanjima i prakticiranju vjere. Poduzimajući minucioznu egzegezu, briljantnim stilom i oštrinom, Tolstoj interpretira mjesta iz svetih tekstova koja nalazi suprotstavljenima onome što on želi živjeti: Kristovu nauku...
Potraga za vrijednom umjetninom, ovijena trima pričama (pričom o razbarušenom životu njezina autora Caravaggia, pričom o originalu i falsifikatu te pričom o nestanku slike iz obiteljske zbirke, i to baš 1945.), tema je romanesknog prvijenca glumca Zdenka Jelčića.
“Čitatelji krimića najbolji su čitatelji na svijetu, i to zato što su prokleto sumnjičavi prema svemu. Oni ništa ne uzimaju zdravo za gotovo. Propituju svaku riječ ili frazu, zdvajaju zbog svakog nagovještaja o tome tko bi mogao biti krivac, sve te male zamke koje postavlja pisac već su vidjeli prije. Znaju sve trikove, finte i lažne putokaze.
Vjerujem da će vam ova knjiga otvoriti oči, um i srce i uputiti vas u način života koji će ovaj svijet učiniti boljim i brižnijim. – Ubuntu za svaki dan
Zašto jedemo hranu koja nije hrana i zašto ne možemo prestati s tim
Voljeli biste znati o čemu razmišljaju ljudi oko vas i što im je na umu? Želite li znati kad vam netko laže? Htjeli biste nagovoriti šefa da vam da povišicu? Uvjeriti ljude u svoju priču?
Voljeti ne znači samo posjedovati, ograničiti partnerovu slobodu ili se isključiti iz života okoline. Naprotiv, voljeti znači spoznati ljubav koja će nas otvoriti cijelom svijetu, uz neočekivane perspektive. Umijeće ljubavi je nešto što treba naučiti. Ono od nas zahtijeva trud, brigu, poštovanje, odgovornost i znanje.